O sieťkach na okná už počul každý, a zrejme si predstaví najskôr klasickú sieťku, ktorá slúži ako mechanická ochrana proti hmyzu. No okrem hmyzu sa nám cez otvorené okno do domu môže dostať prach, špina alebo rôzne veľké peľové častice. Ako to riešiť? Neotvárať okná vôbec? To zrejme nie je riešenie. Okno otvorené na vetračku má svoj význam nielen v lete. Neustále zapnutá klíma totiž nie je zdravé, ale ani ekonomické riešenie. Výrobcovia si vypočuli problémy bežných ľudí, a vyvinuli špeciálne antialergické sieťky na okná. Aké to sú? To sa dozviete nižšie.
Ako názov napovedá, antialergické sieťky slúžia hlavne ako ochrana voči alergénom. Na Slovensku ročne pribudnú stovky pacientov – alergikov, a nejedná sa len o deti, ale aj starších dospelých. Nepríjemné pele a čiastočky tráv, rastlín a stromov im znepríjemňujú život už od skorej jari až do neskorej jesene. Rôzne prejavy alergií zahŕňajú symptómy ako červené a suché oči, svrbiace sliznice, kýchanie, kašeľ a mnohé iné.
Aj tu treba vyzdvihnúť ich unikátne vlastnosti. Pri správnej inštalácii vám poslúžia bez problémov aj niekoľko sezón. No tu treba spomenúť aj pravosť antialergickej sieťke na okno. Na trhu sa dá nájsť aj niekoľko lacných imitácií.
Pri výbere dbajte na pravosť a certifikát, ktorým by mal výrobok oplývať. Jedná sa o ECARF (Európsky certifikát Inštitútu výskumu alergií), jedine ten zaručí, že sieťka vás skutočne ochráni voči peľu. V opačnom prípade kúpite len drahšiu sieťku proti hmyzu.
Na to, aby vám sieťka dobre slúžila, je potrebné sa o ňu z času na čas aj postarať. Je potrebné ju na zimu aj skladať? Áno, pretože sieťka nie je primárne určená na počasie v zime. Jej unikátne vlákna sú určené poveternostným podmienkam nad bodom mrazu.
Sieťka je pripevnená na špeciálnom drevenom ráme, ktorý musí presne zapadnúť na vaše okno. Pár krát za sezónu ju treba utrieť čistou vlhkou handričkou, no veľmi opatrne, aby sa nerozvíril peľ.
Extra tip: Ako zistíte, že sieťku treba prečistiť? Ak máte biele okná, a na vonkajšej parapete uvidíte prach sfarbený do žlta, je to jasný znak, že vo vzduchu je vysoká koncentrácia peľov.
Ako správne predpokladáte, sú vyrobené zo špeciálnych sklených vláken potiahnutým plastom. Sú odolné voči korózii, vyrobené zväčša v jemnej šedej farbe, aby nijako nerušili celkový dizajn, a pohľady z okna.
Záver:
Oplatia sa antialergické sieťky na okno? Ak ste alergik, tak jednoznačne áno! Ale aj vtedy, ak bývate blízko rušných cestných komunikácií, a máte v ovzduší zvýšené množstvo prachu. Veď kto by nechcel mať doma čistý vzduch? Tieto sieťky sú síce o niečo drahšie ako klasické sieťky proti hmyzu, no sú vyrobené modernou technológiou, a dostanete prakticky dva v jednom – sieťku proti hmyzu, ako aj sieťku na filtráciu vzduchu. Kupujte ich podľa presných rozmerov vašich okien, v miestnostiach kde sa najčastejšie zdržiavate a zároveň aj často vetráte.